- Proizvod
- Cijena
- Količina
- Ukupno
Korak 1. – Odabir automobila prije odlaska u inozemstvo
Prilikom odabira rabljenog automobila nužno je upoznati se sa rizicima kupnje rabljenog automobila. Po mogućnosti uvijek je manji rizik birati vozila od provjerenih auto kuća i licenciranih zastupnika. Pokušajte provjeriti poduzeće ili osobu od koje kupujete automobil. Pokušajte prikupiti što veći broj informacija o prodavatelju. Koliko dugo posluje, koliko jamstvo daje. Ne nasjedajte na ponude sa netržišno niskim cijenama i internet prevare koje se svode na plaćanje unaprijed i sl.
Za kupovinu novog auta odredite maksimalan budžet koji mislite potrošiti i toga se strogo pridržavajte. Nemojte se “rastezati” i dovesti u situaciju da kupite skuplji auto od planiranog. Za novac koji planirate potrošiti, ponuda je nevjerojatno bogata. Za isti iznos često možete kupiti posve različite automobile, od kabrioleta, monovolumena i limuzina do terenaca. Stoga razmislite kakva vam vrsta auta doista treba, a kada ste odabrali vrstu auta, možete sastavljati kraću listu potencijalnih auta.
Korak 2. – Istražite auto i vlasnika
Auto koji vam je na užoj listi dobro istražite. Internet je medij gdje možete pronaći veliku količinu informacija. Potražite članke o specifičnom modelu, pročitajte impresije i testove automobila koje su radili auto novinari, proučite troškove održavanja, servisne intervale i sl. Također, budite svjesni da određeni model auta može biti posve drugačiji ovisno o tome kakav ga motor pokreće. Stranice fan klubova određenih marki automobila su brojni, ne samo u inozemstvu neko i kod nas. Ako je potrebno, putem interneta se registrirajte u neki od klubova i provjerite forume. Na njima se može naći gomila korisnih informacija o određenom autu, a korisne su jer je mahom riječ o dugogodišnjim korisnicima auta koji iz prve ruke imaju stvarne informacije o autu. Korisnici s dugogodišnjim iskustvom mogu otkriti i pokoju slabu točku auta u smislu učestalih kvarova, habanja i sl. Kod auta kojeg razmatrate kupiti svakako provjerite u kakvom je stanju karoserija vozila, ima li naznaka popravaka, da li su bila razbijana stakla i mijenjana brava te ima li vozilo urednu servisnu knjižicu odnosno da li mu se do podataka o održavanju može doći putem računala zastupnika ili servisera.
Osim provjere auta, prije kupovine provjerite i vlasnika auta. Društvene mreže i Google mogu dati svakakve informacije iz kojih se mogu donijeti i kvalitetni zaključci. Više informacija o vlasniku može dati bolju sliku i o samome automobilu.
Korak 3. – Zadnja kontrola i testna vožnja
Po automobil možete otići sami, možete angažirati neku auto kuću koja se bavi uvozom ili pronaći prijevoznika. Pregled auta i probna vožnja ne obvezuju vas na kupnju i budite svjesni da je često vlasniku više stalo prodati auto nego vama kupiti ga. Ne dolazite u kupnju noću ili za vrijeme kiše, već kupnju obavite tijekom danjega svjetla. Ne brzajte s odlukom čak i ako vam se čini da je sve u najboljem redu. Recite da ćete odlučiti kasnije i javiti se sutradan. Kupujete li auto od privatne osobe, a niste stručnjak za mehaniku i ne poznajete pojedinosti automobila povedite sa sobom mehaničara ili prijatelja koji zna više o autu. Ako kupujete od ovlaštenog prodavatelja zatražite potvrdu o tehničkoj provjeri auta. Također, na većini novijih auta se u po broju šasije može saznati njegova povijest održavanja, servisiranja i popravka, čak i porijeklo pa se za informacije o autu obratite u ovlaštene servise određene marke.
Obavite testnu vožnju te osluškujte ponašanje vozila na cesti. Kakvo je podvozje, lupka li štogod na istom, lupka li išta u unutrašnjosti vozila, kako se ponaša mjenjač i motor, kakav je zvuk motora pri radu, kako osjećate volan u rukama. Provjerite i stanje guma, jer neravnomjerna potrošenost može ukazivati na probleme na podvozju vozila.
Korak 4. – Preuzimanje automobila i plaćanje
Za uvoz automobila iz Njemačke specijalizirala su se neka poduzeća i auto-kuće, koje će vam ponuditi da umjesto vas odrade i dokumentaciju nakon unosa automobila u Hrvatsku. Morate znati da ovakva poduzeća ne preuzimaju nikakav rizik, te da ćete automobil morati platiti njima unaprijed, te da oni u pravilu ne daju nikakvo jamstvo za njega. Sami ćete procijeniti što vam je isplativija opcija, da sami odete ili da netko to odradi za vas. Popis koji će vam trebati za ispunjavanje porezne prijave kod kupnje automobila, iskazani su u dijelu „TREBATE POMOĆ - Unos vozila u RH“.
Korak 5. – Plaćanje davanja u Hrvatskoj
Prvo ćete pristupiti homologaciji s potrebnom dokumentacijom. Za provođenje utvrđivanja sukladnosti pojedinačnog vozila (homologacija) ovlašteni su Centar za vozila Hrvatske i Hrvatski autoklub s mrežom od 57 ispitnih mjesta u stanicama za tehničke preglede. Zatim automobil vozite u ispostavu carinske uprave. Iako se ne plaća carina nema pri uvozu automobila iz Europske unije, plaća se porez na promet motornih vozila. U carinarnici će zaprimiti vaše dokumente, a carinik pregledati vaš automobil.
Korak 6. – Osiguranje i registracija
Postupak registracije jednak je kao da registrirate automobil kupljen u Hrvatskoj. Potrebno je napraviti tehnički pregled, platiti osiguranje i izdavanje nove prometne dozvole i registracijskih pločica. Sve to radite u stanici za tehnički pregled. Potrebno je ponijeti svu dokumentaciju koju ste dobili od prodavatelja, te dokumentaciju koju ste prikupili HR. Zatim u policiju idete ovjeriti prometnu, također sa svim dokumentima, a nakon toga se vraćate u stanicu za tehnički pregled po pločice.
Auto krediti
Auto krediti su zajmovi koje financijske institucije odobravaju stanovništvu te koji su strogo namjenski za kupnju vozila. Krediti se najčešće odobravaju na rok od 5 - 7 godina, iako mogu biti i sa dužim dospijećem. Stanovništvo tj. zajmoprimci prilikom odluke o financiranju kupnje vozila uspoređuju ponude leasing kompanija i bankarske auto kredite
Za kupovinu novog auta odredite maksimalan budžet koji mislite potrošiti i toga se strogo pridržavajte. Nemojte se “rastezati” i dovesti u situaciju da kupite skuplji auto od planiranog. Za novac koji planirate potrošiti, ponuda je nevjerojatno bogata. Za isti iznos često možete kupiti posve različite automobile, od kabrioleta, monovolumena i limuzina do terenaca. Stoga razmislite kakva vam vrsta auta doista treba, a kada ste odabrali vrstu auta, možete sastavljati kraću listu potencijalnih auta.
Utvrđivanje kreditne sposobnosti tražitelja kredita za auto ili motocikl
Svaka banka u Republici Hrvatskoj internim aktima propisuje zahtijevanu kreditnu sposobnost za tražitelje kredita. Banka zadržava diskrecijsko pravo ne odobravanja kredita. Uobičajeni uvjeti za kreditnu sposobnost kredita za auto ili motocikl jesu:
• osobe koje ostvaruju stalna mjesečna primanja unutar Republike Hrvatske (plaća, honorar, mirovina). za pomorce, djelatnike ambasada, slobodna zanimanja itd. kreditna sposobnost određuje se prema posebnom izračunu,
• urednost u podmirenju obaveza prema bankama (provjerava se uvidom u HROK),
• iznos kredita koji se može podići određen je potencijalnim anuitetom tj. iznosom neopterećenih mjesečnih primanja, dijela koji ostaje nakon podmirenja obaveza po svim kreditima. u većini slučajeva neopterećeni dio plaće mora iznositi barem 2/3 prosječne plaće isplaćene u rh u prethodnoj godini.
Jamci ili sudužnici mogu uvećati kreditnu sposobnost tražitelja kredita. primanja jamaca ili sudužnika zbrajaju se na primanja korisnika kredita, te se za njih zajednički utvrđuje kreditna sposobnost. bez obzira na primanja jamaca, banke uglavnom ne odobravaju kredite ukoliko su primanja korisnika kredita manja od mjesečnog anuiteta. kod većine kredita uobičajeno je da supružnici budu i sudužnici u kreditu.
Instrumenti osiguranja za kredit za auto ili motocikl
Svaka banka u Republici Hrvatskoj ima u svojoj ponudi proizvode kao što su krediti za auto ili motocikl, sa više modela i tipova osiguranja. Osiguranje ponajprije ovise o osobinama koje kredit ima kao što su iznos, kreditnoj sposobnosti te odabranom modelu kredita. Instrumenti osiguranja mogu se i kombinirati, tako da polica osiguranja zamijeni fiduciju itd. Kod nekih banka, kvalitetnim instrumentima osiguranja može se smanjiti kamatna stopa kao i naknada za kredit.
Neki od uobičajenih instrumenata osiguranja kod auto kredita ili za brodice jesu:
• mjenica, zadužnica, suglasnost o zapljeni plaće (kod većine kredita)
• jamac, sudužnik (kod velikog broja kredita)
• fiducija na vozilu (uglavnom za kredite veće od 10.000 eur)
• kasko polica osiguranja vozila vinkulirana u korist banke
• osiguranje kredita kod osiguravatelja
• deponiranje knjižice vozila u banci
• hipoteka na nekretninama (uglavnom za veće iznose kredita
• polica osiguranja života
Leasing
Leasing je pravni posao u kojem davatelj leasinga odobrava primatelju leasinga korištenje tog objekta leasinga kroz određeno vrijeme, a primatelj leasinga se obvezuje za to plaćati naknadu. Dva su osnovna tipa - financijski i operativni. Financijski leasing namijenjen je onima koji po isteku leasinga žele steći vlasništvo nad objektom leasinga. Za vrijeme trajanja ugovora, vozilo se smatra imovinom tvrtke na koju leasing glasi. Nakon podmirenja svih obveza iz ugovora, vozilo u potpunosti prelazi u vlasništvo primatelja leasinga.
Operativni leasing nešto je drugačiji od financijskog. Operativni leasing ima obilježja poslovnog najma, jer se prvenstveno radi o korištenju objekta leasinga bez namjere stjecanja vlasništva uz eventualnu mogućnost zamjene za novi objekt po isteku ugovora. Razlikuju se u tome što vozilo ne treba biti evidentirano u poslovnim knjigama, ali korisnik leasinga ipak nije vlasnik vozila. Najamnina koju plaća za vozilo zapravo je mjesečni trošak te PDV.
Na kraju možemo zaključiti da je leasing ipak najisplativiji način kupnje za male obrtnike i poduzetnike koji leasing plaćaju iz prihoda vlastite tvrtke. U slučaju da kupujete osobno vozilo, kredit je bolji način financiranja. Naime, mjesečne rate u tom su slučaju mnogo niže.
Auto krediti
Automobil je sastavni dio našeg života i predstavlja važan dio naše imovine. Svaka šteta, bila ona manja ili veća, predstavlja neplaniran financijski teret za vlasnika vozila.
Osnovno osiguranje
Obvezno osiguranje vlasnika odnosno korisnika motornog vozila od odgovornosti za štete trećim osobama.
Svi vlasnici odnosno korisnici motornih vozila dužni su prema zakonu sklopiti policu osiguranja od odgovornosti za štete prema trećim osobama.
Vožnja motornim vozilom predstavlja potencijalnu opasnost, uslijed koje trećim osobama možemo prouzročiti:
• smrtne posljedice,
• tjelesne ozljede,
• narušenje zdravlja,
• uništenje ili oštećenje stvari.
Kasko osiguranje
Osiguranje automobilskog kaska obuhvaća pokriće većine šteta na motornom vozilu prouzročenih za vrijeme vožnje u mirovanju ili na parkiralištu.
Osiguranjem automobilskog kaska mogu se osigurati sve vrste motornih, priključnih radnih i tračnih vozila i njihove sastavne dijelove. Moguće je osigurati i dodatnu opremu vozila, prtljagu, zbirke uzoraka trgovačke robe i druge stvari u vozilu.
Uz policu automobilske odgovornosti u raznim osiguravajućim društvima možete ugovoriti i dodatna pokrića:
• Akcijski modeli kasko osiguranja uz obvezno osiguranje vozila – ugovorite li osiguranje od automobilske odgovornosti imate pravo i na akcijske cijene djelomičnog kasko osiguranja
• AO vuča – troškovi vuče uslijed prometne nezgode ili kvara za osobna vozila
• Kasko duo – u slučaju sudara, obavezno osiguranje pokriva samo štetu nastalu na drugom vozilu, a popravak svog vozila plaćate sami. ovim osiguranjem pokrivena je i cjelokupna šteta nastala na vašem automobilu.
• Kasko tuča – tuča je najkrupnija vrsta padaline i može napraviti veliku štetu na vozilu. ovo osiguranje pokriva štetu od tuče u iznosu do 7.000 kn
• Osiguranje stakla – kamen s kolnika ili teretnjaka nije rijedak uzrok oštećenja vjetrobranskih stakala na vašem automobilu
• Osiguranje od sudara sa životinjom
• AO plus – osiguranje kaznenopravne zaštite u slučaju procesa zbog odgovornosti za prometnu nezgodu.
• Pad snijega i leda
Za svaku godinu bez prijavljene štete osiguravajuća društva nagrađuju Vas sa:
• nakon 1. godine - 10% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 2. godine - 15% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 3. godine - 20% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 4. godine - 25% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 5. godine - 30% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 6. godine - 35% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 7. godine - 40% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 8. godine - 45% bonusa na premiju osiguranja,
• nakon 9. godine - 50% bonusa na premiju osiguranja.
Pravo na bonus/malus vezano je za vlasnika, odnosno korisnika vozila i ne prenosi se na novog vlasnika. Iznimno, kod stjecanja prava vlasništva nad vozilom nasljeđivanjem unutar članova uže obitelji (supružnici, djeca i roditelji), bonus ili malus prenosi se na nasljednika. Iznimno, pravo na bonus može se prenijeti na supružnika ako osiguranik proda ili odjavi vozilo (odnosi se na osobne automobile i motocikle).
Pojedina osiguranja odobravaju razne dodatne popuste:
• osobama kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje 80% ili više,
• osobama kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje 80% ili više na donjim ekstremitetima ili boluju od potpunog gubitka vida,
• osobama kojima je utvrđeno tjelesno oštećenje 80% ili više na donjim ekstremitetima ili boluju od potpunog gubitka vida,
• hrvatskim ratnim vojnim invalidima Domovinskoga rata.
Ako ste kupili novo ili rabljeno motorno vozilo u nekoj od država članica EU ili ste ga uvezli iz trećih zemalja (sve države izvan EU) obvezni ste carinskom uredu nadležnom prema mjestu vašeg sjedišta ili prebivališta podnijeti poreznu prijavu za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila na Obrascu PP-MV tiskan u Prilogu 1 Pravilnika o posebnom porezu na motorna vozila. Pravilnik i priloge možete pronaći na sljedećim linkovima:
LINK 1
LINK 2
Ako se radi o uvozu vozila prvo se podnosi carinska deklaracija, ali se posebni porez neće obračunati u postupku carinjenja ili na carinskoj deklaraciji, već na temelju porezne prijave nakon obavljenog uvoza kao i za vozila unesena iz EU-a.
Upućujemo Vas da se za detaljnije informacije o uvozu obratite nadležnom carinskom uredu gdje ćete puštati u slobodan promet navedeno vozilo. U svrhu pravilnog i zakonitog obavljanja radnji obuhvaćenih carinskim propisima te pribavljanja relevantnih pojašnjenja, upućujemo Vas i na mogućnost korištenja usluga osoba ovlaštenih za zastupanje u carinskim postupcima (špeditera). Tek nakon obavljenog uvoznog postupka obavlja se postupak obračuna i plaćanja posebnog poreza na motorna vozila.
Napomena: Ako ste povratnik ili se preseljavate u Republiku Hrvatsku također ste obvezni podnijeti poreznu prijavu za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila neovisno jeste li na vozilo platili posebni porez u državi iz koje dolazite.
Za vozila koja radi preseljenja unose ili uvoze fizičke osobe, a koja su u njihovom vlasništvu najmanje šest mjeseci, postupak utvrđivanja sukladnosti provodi Državni zavod za mjeriteljstvo primjenom alternativnih zahtjeva (http://www.cvh.hr/homologacija/izuzeca-i-alternativni-postupak-utvrdivanjasukladnosti/). Poreznu prijavu možete podnijeti na dva načina:
• popunjavanjem porezne prijave u papirnatom obliku ili
• putem web aplikacije: e-Prijava za obračun posebnog poreza na motorna vozila kojoj možete pristupiti preko internetske stranice Carinske uprave https://carina.gov.hr u dijelu: „Aplikacije elektroničkog poslovanja u produkciji“, poveznica: https://e-carina.carina.hr/ppmv i to:
- s autentifikacijom (korištenjem sustava e-Građani, odnosno putem NIAS-a) te
- bez autentifikacije.
Više informacija o podnošenju porezne prijave putem web aplikacije možete naći na linku:
https://carina.gov.hr/propisi-i-sporazumi/trosarinskopostupanje/dodatne-informacije-o-trosarinama-i-posebnim-porezima/posebniporez-na-motorna-vozila-3650/e-prijava-za-obracun-posebnog-poreza-namotorna-vozila-4297/4297.
Uz poreznu prijavu za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila prilažu se:
• certifikat o sukladnosti ili potvrda proizvođača ili izjava o sukladnosti ili potvrda o sukladnosti pojedinačno pregledanog vozila
• račun ili druga komercijalna isprava, odnosno ugovor, odluka ili rješenje kojim je obveznik plaćanja stekao motorno vozilo
• preslika prometne dozvole (ako se radi o rabljenom motornom vozilu)
• preslika ugovora o najmu ili leasingu (ako se radi o unosu motornog vozila radi uporabe na cestama u RH u trajanju dužem od 15 dana)
• preslika ili ispis carinske deklaracije (ako je motorno vozilo uvezeno)
• punomoć (ako obveznik plaćanja ima opunomoćenika)
• druge isprave ili dokazi koje obveznik plaćanja ili Carinska uprava smatraju potrebnim ovisno o okolnostima slučaja.
Porezna prijava podnosi se najkasnije u roku 15 dana od dana:
• unosa ili uvoza motornog vozila na područje Republike Hrvatske,
• prenamjene motornog vozila,
• prijave Carinskoj upravi elektroničkim putem prije ulaska na područje Republike Hrvatske vozilom registriranim u drugoj državi članici EU koje se uzme u najam, leasing ili posudi radi uporabe na cestama u Republici Hrvatskoj u trajanju dužem od 15 dana.
Ako to ne učinite u tom roku protiv vas se može pokrenuti prekršajni postupak.
Ukoliko ste poreznu prijavu podnijeli putem web aplikacije to ne znači da je prijava podnesena u rokovima za podnošenje porezne prijave – u roku od 15 dana od dana unosa ili uvoza motornog vozila u RH ili prenamjene drugog motornog vozilo u vozilo koje je predmet oporezivanja posebnim porezom na motorna vozila. Elektronički podnesena prijava vrijedi 3 dana u kojem roku ste dužni donijeti potpisanu poreznu prijavu s prilozima čime će započeti postupak oporezivanja motornog vozila u carinskom uredu. Nakon što vam je na temelju porezne prijave izdano porezno rješenje na temelju kojeg ste platili posebni porez, carinski ured će na rješenje staviti naznaku da je posebni porez plaćen. Bez dokaza o plaćenom posebnom porezu ne može se u STP obaviti registracija motornog vozila. Porezna prijava za obračun i plaćanje posebnog poreza na motorna vozila podnosi se u carinskim uredima u kojima se također možete informirati o provedbi postupka.
Na sljedećim linkovima možete dobiti više informacija vezano za unos vozila u Republiku Hrvatsku i kontakt podatke nadležnih carinskih ureda.
LINK 1
LINK 2