Korak 1. – Odabir automobila prije odlaska u inozemstvo
Prilikom odabira rabljenog automobila nužno je upoznati se sa rizicima kupnje rabljenog automobila. Po mogućnosti uvijek je manji rizik birati vozila od provjerenih auto kuća i licenciranih zastupnika. Pokušajte provjeriti poduzeće ili osobu od koje kupujete automobil. Pokušajte prikupiti što veći broj informacija o prodavatelju. Koliko dugo posluje, koliko jamstvo daje. Ne nasjedajte na ponude sa netržišno niskim cijenama i internet prevare koje se svode na plaćanje unaprijed i sl.
Za kupovinu novog auta odredite maksimalan budžet koji mislite potrošiti i toga se strogo pridržavajte. Nemojte se “rastezati” i dovesti u situaciju da kupite skuplji auto od planiranog. Za novac koji planirate potrošiti, ponuda je nevjerojatno bogata. Za isti iznos često možete kupiti posve različite automobile, od kabrioleta, monovolumena i limuzina do terenaca. Stoga razmislite kakva vam vrsta auta doista treba, a kada ste odabrali vrstu auta, možete sastavljati kraću listu potencijalnih auta.
Korak 2. – Istražite auto i vlasnika
Auto koji vam je na užoj listi dobro istražite. Internet je medij gdje možete pronaći veliku količinu informacija. Potražite članke o specifičnom modelu, pročitajte impresije i testove automobila koje su radili auto novinari, proučite troškove održavanja, servisne intervale i sl. Također, budite svjesni da određeni model auta može biti posve drugačiji ovisno o tome kakav ga motor pokreće. Stranice fan klubova određenih marki automobila su brojni, ne samo u inozemstvu neko i kod nas. Ako je potrebno, putem interneta se registrirajte u neki od klubova i provjerite forume. Na njima se može naći gomila korisnih informacija o određenom autu, a korisne su jer je mahom riječ o dugogodišnjim korisnicima auta koji iz prve ruke imaju stvarne informacije o autu. Korisnici s dugogodišnjim iskustvom mogu otkriti i pokoju slabu točku auta u smislu učestalih kvarova, habanja i sl. Kod auta kojeg razmatrate kupiti svakako provjerite u kakvom je stanju karoserija vozila, ima li naznaka popravaka, da li su bila razbijana stakla i mijenjana brava te ima li vozilo urednu servisnu knjižicu odnosno da li mu se do podataka o održavanju može doći putem računala zastupnika ili servisera.
Osim provjere auta, prije kupovine provjerite i vlasnika auta. Društvene mreže i Google mogu dati svakakve informacije iz kojih se mogu donijeti i kvalitetni zaključci. Više informacija o vlasniku može dati bolju sliku i o samome automobilu.
Korak 3. – Zadnja kontrola i testna vožnja
Po automobil možete otići sami, možete angažirati neku auto kuću koja se bavi uvozom ili pronaći prijevoznika. Pregled auta i probna vožnja ne obvezuju vas na kupnju i budite svjesni da je često vlasniku više stalo prodati auto nego vama kupiti ga. Ne dolazite u kupnju noću ili za vrijeme kiše, već kupnju obavite tijekom danjega svjetla. Ne brzajte s odlukom čak i ako vam se čini da je sve u najboljem redu. Recite da ćete odlučiti kasnije i javiti se sutradan. Kupujete li auto od privatne osobe, a niste stručnjak za mehaniku i ne poznajete pojedinosti automobila povedite sa sobom mehaničara ili prijatelja koji zna više o autu. Ako kupujete od ovlaštenog prodavatelja zatražite potvrdu o tehničkoj provjeri auta. Također, na većini novijih auta se u po broju šasije može saznati njegova povijest održavanja, servisiranja i popravka, čak i porijeklo pa se za informacije o autu obratite u ovlaštene servise određene marke.
Obavite testnu vožnju te osluškujte ponašanje vozila na cesti. Kakvo je podvozje, lupka li štogod na istom, lupka li išta u unutrašnjosti vozila, kako se ponaša mjenjač i motor, kakav je zvuk motora pri radu, kako osjećate volan u rukama. Provjerite i stanje guma, jer neravnomjerna potrošenost može ukazivati na probleme na podvozju vozila.
Korak 4. – Preuzimanje automobila i plaćanje
Za uvoz automobila iz Njemačke specijalizirala su se neka poduzeća i auto-kuće, koje će vam ponuditi da umjesto vas odrade i dokumentaciju nakon unosa automobila u Hrvatsku. Morate znati da ovakva poduzeća ne preuzimaju nikakav rizik, te da ćete automobil morati platiti njima unaprijed, te da oni u pravilu ne daju nikakvo jamstvo za njega. Sami ćete procijeniti što vam je isplativija opcija, da sami odete ili da netko to odradi za vas. Popis koji će vam trebati za ispunjavanje porezne prijave kod kupnje automobila, iskazani su u dijelu „TREBATE POMOĆ - Unos vozila u RH“.
Korak 5. – Plaćanje davanja u Hrvatskoj
Prvo ćete pristupiti homologaciji s potrebnom dokumentacijom. Za provođenje utvrđivanja sukladnosti pojedinačnog vozila (homologacija) ovlašteni su Centar za vozila Hrvatske i Hrvatski autoklub s mrežom od 57 ispitnih mjesta u stanicama za tehničke preglede. Zatim automobil vozite u ispostavu carinske uprave. Iako se ne plaća carina nema pri uvozu automobila iz Europske unije, plaća se porez na promet motornih vozila. U carinarnici će zaprimiti vaše dokumente, a carinik pregledati vaš automobil.
Korak 6. – Osiguranje i registracija
Postupak registracije jednak je kao da registrirate automobil kupljen u Hrvatskoj. Potrebno je napraviti tehnički pregled, platiti osiguranje i izdavanje nove prometne dozvole i registracijskih pločica. Sve to radite u stanici za tehnički pregled. Potrebno je ponijeti svu dokumentaciju koju ste dobili od prodavatelja, te dokumentaciju koju ste prikupili HR. Zatim u policiju idete ovjeriti prometnu, također sa svim dokumentima, a nakon toga se vraćate u stanicu za tehnički pregled po pločice.